30 decembra 2008

Uvítacie tóny v O2



Odo dnes je možné úplne zadarmo aktivovať, deaktivovať, zmeniť, používať atď. Uvítacie tóny v O2. To znamená, že keď Vám bude niekto volať, bude počuť popri oznamovacom tóne aj pesničku. No néééber to :-)


13 decembra 2008

Gúľalo sa gúľalo..., alebo ako vyzrieť na Jabĺčko :-)

(slovenčina, MMS, telefón ako modem a ďalšie)

---------------------------------------------------------------------------

Apple iPhone 3G - odblokovanie, slovenčina, čeština, a ďalšie veci

Apple iPhone 3G - odblokovanie, slovenčina, Fring, MMS, ...

Apple iPhone 3G - odblokovanie, slovenčina, MMS, korektné video, apod.



09 novembra 2008

Test bezpečnosti počítača


Možnosť otestovania zabezpečenia PC voči rôznym vtákom jarabákom z internetu. A je to zadarmo. Takže šup na test

22 októbra 2008

Janík prichádza na Slovensko:


Jean-Michel Jarre - info o koncertoch na Slovensku
Jarre CZ - podrobné informácie z Čiech
Jean-Michel Jarre - oficiálna web stránka
Jarre MIDI - zvonenia na mobil
Jean-Michel Jarre - životopis
Jean-Michel Jarre - vstupenky

Aktuálne info: tu
(doplnené 22. 2. 2010)


11 októbra 2008

Stránka preložená do rôznych jazykov



Български (Bulharsky), Česky (Česky), 中国 (Čínsky), Dansk (Dánsky), Deutsch (Nemecky), Ελληνικά (Grécky), English (Anglicky), Español (Španielsky), Français (Francúzsky), Hrvatski (Chorvátsky), Italiano (Taliansky), 日本語 (Japonsky), Magyar (Maďarsky), Netherlands (Holandsky), Norsk (Nórsky), Polski (Poľsky), Português (Portugalsky), Română (Rumunsky), Русский (Rusky), Slovenščina (Slovinsky), Српски (Srbsky), Suomi (Fínsky), Svenska (Švédsky), Tiếng Việt (Vietnamsky)


26 septembra 2008

Obľúbené aplikácie do PC: Prekladač Google - Google Translate, Mobile Media Converter, Google Earth, ...


Prekladače Google


Dve výborné prekladové miniaplikácie určené pre PC, umožnia jediným kliknutím preložiť celú internetovú stránku z jedného jazyka do druhého:

Prvá aplikácia slúži na preloženie vlastnej stránky do cudzieho jazyka kliknutím na ikonu "Google Prekladač" a výberom patričného jazyka (napr. zo slovenčiny do angličtiny). Kód tejto aplikácie je potrebné najprv vložiť na svoju stránku. Má to praktický význam vtedy, keď chceme umožniť jednoduchým a rýchlym spôsobom, aby si aj zahraniční návštevníci mohli prečítať nami vytvorenú stránku.

Druhá slúži na preloženie akejkoľvek stránky z cudzieho jazyka do jazyka pre nás zrozumiteľného (napr. z angličtiny do slovenčiny). Najprv je potrebné raz presunúť myšou tlačidlo "slovenčina" na patričné miesto v našom internetovom prehliadači. Potom už stačí - pri načítaní stránky v cudzom jazyku - iba kliknúť na toto tlačidlo a je to. Preklad síce nie je 100 percentný, ale obsah sa dá oveľa ľahšie pochopiť, ako keby sme ho čítali v jazyku, ktorému nerozumieme. No nie je to špica?

Prekladač textov a prekladový slovník

Preloží celý text medzi mnohými jazykmi. Je to špica!

Mobile Media Converter

Umožňuje konvertovať formáty používané prevažne v mobilných telefónoch (3GP, AMR) do formátov bežných v PC (WMV, WMA, WAV, MP3, MPEG, apod.) a naopak.

Google Earth

Satelitné zábery na celý zemský povrch aj mimo neho. Nemá chybu!



Drobné vysvetlivky k jednotlivým aplikáciam.


Fring

Zjednodušene povedané: Fring je aplikácia pre mobilné telefóny, umožňujúca najmä VoIP (internetové) telefonovanie cez Skype z mobilu (z mobilu na mobil, z mobilu na PC a z PC na mobil). Telefón musí byť vybavený operačným systémom Symbian, alebo Windows Mobile. Na „javáckom“ telefóne je možné používať len aplikáciu MiniFring, ktorá ale dokáže iba textovať (chat). Skype je aplikácia pre PC určená na VoIP telefonovanie. Spoplatňuje sa len prenos dát cez internet.

Nimbuzz

Podobne ako Fring, avšak Nimbuzz je aplikáciou aj pre mobilné telefóny aj pre PC. Existuje verzia Lite (pre chat) a verzia Full (aj pre telefonovanie). Nimbuzz aplikáciu pre telefonovanie (Full) je možné používať aj pre telefóny s operačným systémom Java. V tom prípade je však komunikácia spoplatnená čiastočne ako prenos dát cez internet, ale najmä ako hovor z mobilu na vnútroštátnu pevnú linku (pre Slovensko v Bratislave). Ide o hybridné spojenie VoIP telefónie so štandardným telefonickým hovorom. Spoplatňuje sa v takomto prípade (Java) aj prichádzajúci hovor, nakoľko sa pre uskutočnenie prichádzajúceho hovoru musí aplikácia taktiež spojiť s daným vnútroštátnym telefónnym číslom. Hlavná výhoda spočíva ale v tom, že je vôbec možné sa z „javáckeho“ telefónu dovolať niekomu na Skype (teda aj na Fring na mobil cez Skype). Má to po finančnej stránke zmysel najmä vtedy, keď sa chceme telefonicky spojiť s niekým v zahraničí.

Jimm

Jimm je aplikácia pre mobilné telefóny s operačným systémom Java, umožňujúca textovať (chatovať) cez ICQ.

Jimm Aspro

Novšia verzia Jimma (prechod na jadro 0.6). Možnosť nakonfigurovať si aplikáciu Jimm Aspro podľa svojich predstáv (grafika, jazyk, moduly, názov, apod.). Verzia pre PC.

Gmail

Aplikácia určená pre telefóny s Javou, pre rýchle spojenie so svojim e-mailovým kontom zriadeným na Google.

E-mail klient

Jednoduchá aplikácia e-mailového klienta pre mobil. Keď sa napríklad vymaže „zabudovaný“ e-mailový klient, ktorý je súčasťou firmvéru mobilu (ako sa to stalo mne) a nechce sa ísť a čakať na opravu v servise (pretože aktualizácia firmvéru cez internet nepomôže), zatiaľ možno postačí a pomôže aj takýto klientík.

Opera Mini

Vynikajúci internetový prehliadač pre „javácke“ telefóny.

Skyfire

Špičkový internetový prehliadač do mobilných zariadení s operačným systémom Symbian S60 a Windows Mobile. Podporuje snáď všetky hlavné štandardy multimédií vo Web 2.0: Ajax, Javascript, Flash 10, Windows Media Video. V tomto prehliadači je možné sledovať televíziu.

Tagg

Aplikácia ako čítačka špeciálnych grafických kódov, zosnímaných fotoaparátom mobilu. Zosnímaný kód môže obsahovať zaujímavé podrobné informácie (napr. cestovný poriadok, program kultúrnych podujatí a podobne). Pracuje pod operačným systémom Java.

Slick a iné

Slick je aplikácia pre mobilné telefóny s operačným systémom Symbian a Windows Mobile, ktorá umožňuje textovať (chatovať) cez ICQ, ako aj ďalšie protokoly (AIM, MSN, Yahoo, Jabber, Google Talk).

EuroKalkulačka

Dobrá aplikácia kalkulačky pre rýchly prepočet eura na koruny a naopak. Pracuje v mobilných telefónoch s operačným systémom Java.

Mapy aplikácia

Štandardné, satelitné a hybridné mapy priamo na displeji mobilného telefónu s operačným systémom Java.

Prekladové slovníky ako aplikácie do mobilných telefónov s operačným systémom Java. Keďže s veľkou pravdepodobnosťou nebude možné nastaviť parametre konkrétneho slovníka (ktorý si chceme stiahnuť) zo vstavaného "javáckeho" či "symbiaňáckeho" wapovo - internetového prehliadača v mobile, bude nutné ísť na danú stránku cez prehliadač Opera Mini. Po nastavení troch parametrov v hornej časti stránky (typ slovníku, výrobca telefónu a model telefónu) sa načíta nové okno, kde klikneme na virtuálne tlačidlo "Stáhnout" (pre JAR súbor). Otvorí sa ďalšie okno, kde potvrdíme "Open" a následne pokračujeme podľa textových pokynov telefónu.

YouTube

Aplikácia určená do mobilných zariadení, ktoré pracujú pod operačným systémom Symbian a Windows Mobile. Výhodou je najmä možnosť súvislého sledovania obrazu a zvuku, pružnosť a rýchlosť vyhľadania videa, jednoduchosť a komfort zároveň. Videá je možné sledovať aj bez použitia Dynamickej verejnej IP adresy. Viac tu.

JoikuSpot Light

Táto aplikácia urobí z mobilného telefónu s operačným systémom Symbian a s podporou prístupu na siete WLAN, prenosnú Wi-Fi stanicu. Takto si môžeme vytvoriť v blízkom okolí nášho telefónu svoj vlastný mobilný HotSpot.


Ak je nejaký problém, možno pomôže toto


29 júla 2008

Špeciality v nastaveniach, alebo čo keď vznikne problém...


Vo väčšine prípadov nebude v mobilných telefónoch fungovať streaming z tzv. externých stránok (napr. YouTube ), nepôjdu aplikácie Jimm, Slick a iné. V takom prípade (t.j. skoro vždy) je potrebné požiadať svojho mobilného operátora o aktivovanie služby Dynamická verejná IP adresa
pre konkrétne telefónne číslo, na ktorom chceme dané služby používať. Platí sa iba jednorazový poplatok za aktiváciu vo výške 3,91 € s DPH (117,80 Sk s DPH)*. To je po finančnej stránke všetko. Ále:

Streaming: keď nám operátor aktivoval službu Dynamická verejná IP adresa, je potrebné v nastaveniach v telefóne nakonfigurovať nové miesto prístupu APN. V prípade T-Mobilu v tvare internetplus, v prípade Orangeu v tvare internet.vip . Toto nové miesto prístupu je potrebné zmeniť iba v nastaveniach pre streaming za predpokladu, že chceme pozerať streamované video z externých stránok. T.j. na dané stránky môžeme pristupovať aj z pôvodných APN (wap, orangewap, internet), ale ak už chceme sledovať, či sťahovať samotné videá z týchto stránok, je potrebné mať nastavené v prehrávači streamovaného videa už len toto nové miesto prístupu APN (pre istotu uvediem, že aj v prípade, že už máme aktivovanú službu Dynamická verejná IP adresa, stále môžeme používať aj pôvodnú statickú IP adresu, len je potrebné nezabudnúť opäť prestaviť miesto prístupu APN, tentoraz z nového na pôvodné, staré).

Ak však chceme pozerať streamované video iba zo stránok samotného operátora (T-Mobilu, alebo Orangeu), nie je potrebné si aktivovať Dynamickú verejnú IP adresu, ani nič prestavovať v miestach prístupu APN. V prípade T-Mobilu sa štandardne používa pre streaming z jeho vlastnej stránky miesto prístupu "internet" (ale môže sa aj "internetplus"), v prípade Orangeu je naopak nutné používať z jeho vlastnej stránky iba miesto prístupu "orangewap" (teda ani nie "internet" ani "internet.vip"). V Orangei sa dá použiť miesto prístupu "internet.vip" iba pre tzv. externé stránky.

Jimm, Slick a iné: v prípade, že chceme plnohodnotne používať tieto aplikácie, potrebujeme mať taktiež aktivovanú službu Dynamická verejná IP adresa, tak ako je uvedené v predchádzajúcom texte. Rozdiel je iba v tom, že nové miesto prístupu APN je potrebné nastaviť ako prednostné miesto prístupu. Vytvoríme si v tzv. osobných kontách nové miesto prístupu pod nejakým vlastným názvom (napr. Dynamik), aby sme ho potom vedeli pod prednostné miesto prístupu správne priradiť. Keď sme si takto vytvorili svoje nové konto pod vlastným názvom, napíšeme pre neho v položke "Miesto prístupu paketových dát APN" slovo internetplus (v prípade T-Mobilu), alebo slovo internet.vip (v prípade Orangeu ). Potom sa vrátime do položky Prednostné miesto prístupu a následne vyberieme a priradíme mu toto nové miesto prístupu, ktoré sme si vytvorili (teda v tomto prípade naše nové konto pod názvom Dynamik).

Prehliadač OperaMini
a aplikácia Gmail ide bez problémov vo všetkých miestach prístupu APN, okrem wapových (t.j. nejde pod APN wap, orangewap a o2wap).
Pozor: OperaMini už ide aj pod APN orangewap aj o2wap. Gmail už tiež ide pod APN orangewap (doplnené 19. 2. 2010).

E-mailový klient v mobilných telefónoch pracuje vždy pod miestom prístupu APN "internet". Výnimku tvorí čiastočne Orange, kde e-mailový klient funguje aj cez miesto prístupu APN "orangewap", ale pozor - iba pre "orindžácke" e-maily. Preto ak chceme v sieti Orangeu používať elektronickú poštu prostredníctvom e-mailového klienta telefónu aj z iných e-mailových schránok, ako sú tie so suffixom orangemail.sk, je opäť potrebné nastaviť pre aplikáciu e-mailového klienta prístupové miesto APN ako "internet", resp. prednostné miesto prístupu APN prednastaviť ako "internet". Samozrejme budú s APN "internet" funkčné aj "orindžácke" e-maily.

Tip: Pokiaľ telefón umožňuje prednastaviť miesto prístupu ako "Vždy žiadať", môžeme si vybrať pred spojením vždy to miesto prístupu, ktoré nám práve vyhovuje. Zväčša to bude APN "internet", avšak keď budeme chcieť prezerať domovské wapové stránky T-Mobilu, Orangeu, alebo O2, zvolíme si pred spojením wapové prístupové miesto APN - t.j. "wap" z T-Mobilu, "orangewap" z Orangeu, alebo "o2wap" z O2 (pozor, domovské wapové stránky T-Mobilu SK a Orangeu SK sa dajú prezerať iba vrámci vlastnej siete).

Pozor:
1, Pokiaľ som tu uviedol názov APN ako "internet", rovnako je možné použiť aj APN "internetplus" pre T-Mobile, či "internet.vip" pre Orange - za predpokladu, že máme aktivovanú Dynamickú verejnú IP adresu.
2, Slovné spojenie "Server požaduje overenie" sa niekedy uvádza pod výrazne odlišným označením ako "Autentifikácia SMTP".


Prednostné miesto prístupu je takým miestom prístupu APN, prostredníctvom ktorého sa pripájajú na sieť nainštalované aplikácie v telefóne (OperaMini, Gmail, Jimm, Slick, Fring, Nimbuzz, e-mailový klient a ďalšie). Malo by byť toto nastavenie nie wapové, ale internetové, t.j. v tvare "internet" pre sieť T-Mobilu a Orangeu, alebo "o2internet" pre sieť O2. Pokiaľ ale máme aktivovanú Dynamickú verejnú IP adresu, je rozumné zadať slovo "internetplus" pre sieť T-Mobilu, alebo slovo "internet.vip" pre sieť Orangeu. Či už však pre tieto aplikácie používame prednostné miesto prístupu APN, alebo si APN nastavíme pre prístup k jednotlivým aplikáciam samostatne (ak to prístroj umožňuje), cez wapové APN nám aplikácie chodiť nebudú. Je preto potrebné v takýchto prípadoch nastaviť vždy internetové APN.

* Platí pre T-Mobile a Orange. O2 zatiaľ neumožňuje používanie tejto služby, avšak zatiaľ to ani nie je potrebné, nakoľko horeuvedené aplikácie fungujú aj pod statickou IP adresou.


Niektoré výrazy, alebo slovné spojenia môžu byť v zariadení (mobil, PC) odlišné, alebo sa tam vôbec nemusia nachádzať, v závislosti od výrobcu, prípadne typu zariadenia, či operačného systému.


09 júla 2008

Krása.

Nastavenie streamingu pre T-Mobile, Orange a O2.

T-Mobile: V prípade T-Mobilu príde na mobil konfiguračné nastavenie pri prvom pokuse o sledovanie streamovaného videa či TV na wapovom portáli T-Zones. Toto nastavenie príde v servisnej správe, ktorú je potrebné následne do mobilu uložiť. A je vyriešené. Ale, pre istotu uvediem aj manuálne nastavenia: Konfigurácia: Osobná konfigurácia, Konto: prepíšeme na "T-Mobile streaming", Miesto prístupu (APN): internet. Pokiaľ používame dynamickú verejnú IP adresu (čo odporúčam), miesto prístupu (APN) je potrebné zadať v tvare: internetplus

Orange: Konfigurácia: Osobná konfigurácia, Konto: prepíšeme na "Orange streaming", Miesto prístupu (APN): internet. Pokiaľ používame dynamickú verejnú IP adresu (čo odporúčam), miesto prístupu (APN) je potrebné zadať v tvare: internet.vip

Pozor: v prípade sledovania streamovaného obsahu priamo na wapovom portáli Orangeu (wap.orange.sk), je potrebné zadať miesto prístupu (APN): orangewap (resp. Orange World, pokiaľ to menu telefónu požaduje. Orange World je totiž len názov služby Orangeu, ktorá používa wapový, ale - v závislosti od ďalších nastavení - aj internetový protokol)

O2: Konfigurácia: Osobná konfigurácia, Konto: prepíšeme na "O2 streaming", Miesto prístupu (APN): o2internet

Všeobecné informácie: Použiť prednostné miesto prístupu: nie, Proxy: vypnuté, Typ siete: IPv4, Typ autentifikácie: normálna, Meno a Heslo sa nevypĺňa, Nosič dát: paketové dáta (GPRS)

V prehrávači médií (streamovaného videa) je ešte potrebné nastaviť: Konfigurácia: Osobná konfigurácia, Konto: vyberieme si jedno z kont, ktoré sme si predtým zadali v konfiguračných nastaveniach. Vyberieme si z nich to konto, ktoré chceme práve používať (napr. T-Mobile streaming, Orange streaming, O2 streaming a pod.). Práve preto má význam prepísať si názov konta v osobných konfiguračných nastaveniach, z pôvodného prednastaveného názvu na svoj vlastný názov, aby sme ho následne v ďalších nastaveniach vedeli správne identifikovať, zaradiť a použiť. Je možné mať nastavených viacero kont, čo má význam hlavne vtedy, ak meníme SIM karty rôznych operátorov v telefóne (napr. O2 má iný názov miesta prístupu ako T-Mobile a Orange), alebo ak prostredníctvom operátora Orange pozeráme streamované video z wapového portálu Orangeu, ale tiež z tzv. externých stránok (napr. YouTube)

Ak sú problémy, možno pomôže toto

Niektoré výrazy, alebo slovné spojenia môžu byť v zariadení (mobil, PDA, MDA) odlišné, alebo sa tam vôbec nemusia nachádzať, v závislosti od výrobcu, prípadne typu zariadenia, či operačného systému


Nastavenie MMS pre T-Mobile, Orange a O2.




T-Mobile MMS: Názov konta: T-Mobile MMS, Adresa servera: http://mms, Použiť prednostné miesto prístupu: Nie, Proxy: Zapnuté, IP adresa (Adresa proxy): 192.168.001.001, Port IP (Proxy port): 8080* alebo 9201, Nosič dát: Paketové dáta (GPRS), Miesto prístupu (APN): mms, Typ siete: IPv4, Typ autentifikácie: Normálna, Meno: mms, Heslo: mms

Orange
MMS: Názov konta: Orange MMS, Adresa servera: http://imms.orange.sk, Použiť prednostné miesto prístupu: Nie, Proxy: Zapnuté, IP adresa (Adresa proxy): 213.151.208.145, Port IP (Proxy port): 8799* alebo 9201, Nosič dát: Paketové dáta (GPRS), Miesto prístupu (APN): mms, Typ siete: IPv4, Typ autentifikácie: Normálna,
Meno: wap, Heslo: wap

O2
MMS: Názov konta: O2 MMS, Adresa servera:
http://mms.o2world.sk:8002, Použiť prednostné miesto prístupu: Nie, Proxy: Zapnuté, IP adresa (Adresa proxy): 10.97.1.11, Port IP (Proxy port): 8080* alebo 9201, Nosič dát: Paketové dáta (GPRS), Miesto prístupu (APN): o2mms, Typ siete: IPv4, Typ autentifikácie: Normálna, Meno a Heslo sa nevypĺňa

* Zväčša sa zvykne zadávať číslo portu 8080 (v Orangei 8799), nakoľko je určené pre novšie modely telefónov (s podporou MMS 2.0)

Užitočné linky:
T-Mobile ,
Orange , O2

Možnosť zaslania nastavení pre:
Nokiu
, Sony Ericsson

Niektoré výrazy, alebo slovné spojenia môžu byť v zariadení (mobil, PDA, MDA) odlišné, alebo sa tam vôbec nemusia nachádzať, v závislosti od výrobcu, prípadne typu zariadenia, či operačného systému.


 
-->

16 júna 2008

Nastavenie e-mailových klientov pre T-Mobile, Orange a O2.


T-Mobile: Prichádzajúca pošta POP3: pop3.t-zones.sk, Odchádzajúca pošta SMTP: mail.t-mobile.sk (alebo smtp.t-zones.sk, prípadne asmtp.t-zones.sk), Číslo portu POP3: 110 a SMTP: 25, Prihlasovacie meno v tvare: 4219XXYYYYYY (podľa telefónneho čísla, na ktoré je daný e-mail zriadený), Heslo: ako si zvolil užívateľ pri registrácii e-mailu na www.t-zones.sk pre tzv. vzdialený prístup. Ochranný login: automatický.Tip: pokiaľ do kolónky pre odchádzajúcu poštu SMTP zadáme asmtp.t-zones.sk a zároveň "odfajkneme" políčko Server požaduje overenie, získame užívateľsky veľmi príjemnú vec. Tá spočíva v tom, že nech sme pripojení cez ktoréhokoľvek poskytovateľa internetových služieb na Slovensku, alebo v zahraničí, prípadne sme v roamingu, nemusíme v e-mailovom klientovi už nič prestavovať, upravovať, meniť.
 
Orange: Prichádzajúca pošta POP3: pop3.orangemail.sk, Odchádzajúca pošta SMTP: smtp.orangemail.sk, Číslo portu POP3: 995 a SMTP: 465, Prihlasovacie meno v tvare: 09XXYYYYYY (podľa telefónneho čísla, na ktoré je daný e-mail zriadený), Heslo: ako bolo užívateľovi pridelené pri objednávaní služby u Orangeu (t.j. šesť veľkých písmen), pokiaľ si ho užívateľ medzičasom sám nezmenil. Je potrebné označiť (odfajknúť) kolónky "Server požaduje overenie", t.j. s autentifikáciou (pokiaľ to e-mailový klient umožňuje) a "Zabezpečené pripojenie SSL". Ochranný login: automatický.
Pozor: Tieto hodnoty platia len pre platené e-mailové služby Orangeu a netýkajú sa e-mailových adries, ktoré si užívateľ vytvorí zadarmo na www stránke Orangeportálu. V prípade Orange e-mailu zadarmo, nie je možné použiť prístup cez POP3, čo v praxi znamená nemožnosť sťahovania e-mailov do e-mailového klienta. Odosielanie pošty z e-mailového klienta možné je, a odchádzajúca pošta SMTP sa potom nastaví podľa poskytovateľa internetového pripojenia.
O2: Prichádzajúca pošta POP3: podľa poskytovateľa e-mailu, Odchádzajúca pošta SMTP: mail.o2active.sk, Číslo portu POP3: 110 a SMTP: 25, Prihlasovacie meno a Heslo: totožné, ako sa zadáva u e-mailu, ktorý chce užívateľ prostredníctvom siete O2 používať. Ochranný login: automatický.


Gmail: Prichádzajúca pošta POP3: pop.gmail.com, Odchádzajúca pošta SMTP: smtp.gmail.com, Číslo portu POP3: 995 a SMTP: 465, Prihlasovacie meno je celá adresa v tvare: prihlasovaciemeno@gmail.com, Heslo: ako si zvolil užívateľ pri registrácii gmailu. Je potrebné označiť (odfajknúť) kolónky "Server požaduje overenie" (pokiaľ to e-mailový klient umožňuje) a "Zabezpečené pripojenie SSL". Ochranný login: automatický.

Zmail (Zoznam): Prichádzajúca pošta POP3: pop.zoznam.sk, Odchádzajúca pošta SMTP: smtp.zoznam.sk, Číslo portu POP3: 110 a SMTP: 587, Prihlasovacie meno je celá adresa v tvare: prihlasovaciemeno@zmail.sk, Heslo: ako si zvolil užívateľ pri registrácii zmailu. Je potrebné označiť (odfajknúť) kolónku "Server požaduje overenie" (pokiaľ to e-mailový klient umožňuje). Ochranný login: automatický. (pozn.: Zmail je e-mail vytvorený na Zozname SK a užívateľ si môže pri registrácii na Zozname sám nastaviť suffix za zavináčom ako "zmail.sk", alebo "zoznam.sk" /u verzie "zoznam.sk" bude potom prihlasovacie meno v tvare prihlasovaciemeno@zoznam.sk/). 
 
Centrum: Prichádzajúca pošta POP3: pop3.centrum.sk, Odchádzajúca pošta SMTP: podľa poskytovateľa internetu (napr. smtp.t-zones.sk pre T-Mobile, alebo smtp.orangemail.sk pre Orange, alebo mail.o2active.sk pre O2 a pod.), Číslo portu POP3: 110 a SMTP: 25, Prihlasovacie meno a Heslo: ako si zvolil užívateľ pri registrácii e-mailu. Ochranný login: automatický. 
 
Szm: Prichádzajúca pošta POP3: pop3.szm.com, Odchádzajúca pošta SMTP: podľa poskytovateľa internetu (napr. smtp.t-zones.sk pre T-Mobile, alebo smtp.orangemail.sk pre Orange, alebo mail.o2active.sk pre O2 a pod.), Číslo portu POP3: 110 a SMTP:25, Prihlasovacie meno a Heslo: ako si zvolil užívateľ pri registrácii e-mailu. Ochranný login: automatický (pozn.: na ich stránke je sice uvedené pre odchádzajúcu poštu SMTP: smtp.szm.com /s tým, že zároveň je potrebné označiť kolónku "Server požaduje overenie"/, avšak nikde sa mi to nepodarilo takto rozchodiť).

Azet: Prichádzajúca pošta POP3: pop3.azet.sk, Odchádzajúca pošta SMTP: smtp.azet.sk, Číslo portu POP3: 110 a SMTP: 25, Prihlasovacie meno je celá adresa v tvare: prihlasovaciemeno@azet.sk, Heslo: ako si zvolil užívateľ pri registrácii e-mailu. Je potrebné označiť (odfajknúť) kolónku "Server požaduje overenie" (pokiaľ to e-mailový klient umožňuje). Ochranný login: automatický.


T-Com: Prichádzajúca pošta POP3: mail.t-com.sk, Odchádzajúca pošta SMTP: mail.t-com.sk, Číslo portu POP3: 110 a SMTP: 25 (pre Rozšírené služby elektronickej pošty sa nastavujú porty takto), Prihlasovacie meno a heslo: ako je uvedené na Zmluve o pripojení pod položkou „MAIL Klasik/Login mail“ (nie VRI alebo DSL), pokiaľ si ho užívateľ medzičasom nezmenil cez http://webmail.t-com.sk. Je potrebné označiť (odfajknúť) kolónku "Server požaduje overenie". Ochranný login: automatický. Podrobný postup je na tejto stránke.
POZOR: V prípade, že používame inú e-mailovú schránku ako tú od T-Comu (napr. Centrum apod.), je nutné nielen "odfajknúť", ale aj nastaviť položku "Server požaduje overenie". Urobíme to tak, že klikneme na virtuálne tlačidlo "Nastavenie" nachádzajúce sa pri nápise "Server požaduje overenie", a označíme položku "Prihlasovať sa ako". Kolónky "Názov účtu" a "Heslo" vyplníme prihlasovacím menom a heslom pre prístup k e-mailu od T-Comu - ako je uvedené na Zmluve o pripojení pod položkou „MAIL Klasik/Login mail“ (nie VRI alebo DSL), pokiaľ si ho užívateľ medzičasom nezmenil. Odfajkneme "Zapamätať heslo" a potvrdíme všade "OK". Zložité, ale nedá sa nič robiť.


Všeobecné informácie:
"Názov konta" si zvolí užívateľ podľa toho, ako si chce (pre svoju vlastnú potrebu) pomenovať daný e-mail vo svojom e-mailovom klientovi. "Celé meno" si zvolí užívateľ podľa toho, ako by chcel, aby sa zobrazoval názov jeho e-mailu v kolónke "Od:" u všetkých adresátov daného e-mailu (t.j. namiesto štandardného názvu adresy odosielateľa so zavináčom, sa zobrazí tento zvolený názov užívateľa). Inými slovami, "Celé meno" sa bude zobrazovať vo všetkých odoslaných e-mailoch užívateľa. Táto kolónka sa však môže ponechať nevyplnená.

Prichádzajúca pošta POP3 sa nastaví vždy podľa poskytovateľa e-mailu, Odchádzajúca pošta SMTP sa nastaví podľa poskytovateľa internetového pripojenia (s výnimkou, ak je možné, alebo nutné vyplniť políčko "Server požaduje overenie", napr. v prípade Gmailu, Zmailu, prípadne T-Mobilu). V prípade, že je poskytovateľ e-mailu a internetu ten istý (viď napr. T-Mobile a Orange), zadávajú sa údaje tak, ako je to uvedené v časti T-Mobile, alebo v časti Orange. V prípade, že je poskytovateľ e-mailu iný, ako poskytovateľ internetového pripojenia, použijú sa POP3 nastavenia vždy podľa poskytovateľa e-mailu (napr. pop3.t-zones.sk pre T-Mobile e-mail, alebo pop3.orangemail.sk pre Orange e-mail, alebo pop3.centrum.sk pre Centrum e-mail a pod.). SMTP nastavenia sa v takomto prípade použijú vždy podľa poskytovateľa internetového pripojenia (s výnimkou Gmailu, Zmailu, prípadne T-Mobilu - ako je už vyššie uvedené).
Prihlasovacie meno a Heslo sa nastavuje v e-mailovom klientovi vždy také isté, ako sa používa u daného e-mailu prostredníctvom internetového portálu. Avšak v niektorých prípadoch je potrebné zadať v e-mailovom klientovi prihlasovacie meno v tvare celej adresy, napr.: prihlasovaciemeno@poskytovatelemailu.xxx (napr. u Gmailu, Zmailu, Azetu, ad.). Zväčša nie je potrebné označiť kolónku "Zabezpečené pripojenie SSL", avšak ak to poskytovateľ e-mailu umožňuje, alebo vyžaduje, kolónka sa vyplní "fajkou" a môže byť následne potrebné upraviť aj číslo portu POP3, prípadne SMTP, alebo aj oboch (napr. v prípade Gmailu, Zmailu, ...).
Je veľmi praktické, pokiaľ poskytovateľ e-mailovej služby umožňuje používať funkciu Server požaduje overenie (spolu s prípadnými ďalšími úpravami nastavenia e-mailového klienta). Pretože nech sme potom pripojení cez ktoréhokoľvek poskytovateľa internetových služieb na Slovensku, alebo v zahraničí, prípadne sme v roamingu, nemusíme v e-mailovom klientovi už nič prestavovať.

Žiaľ, niektorí poskytovatelia internetových služieb blokujú funkciu "Server požaduje overenie". V tom prípade je potrebné mať nastavené Číslo portu SMTP: 25, kolónku "Server požaduje overenie" ponechať prázdnu a políčko Odchádzajúca pošta SMTP vyplniť podľa daného poskytovateľa internetového pripojenia. Pokiaľ z nejakého dôvodu nepoznáme poskytovateľa internetového pripojenia (napr. v prípade verejných Wi-Fi hotspotov /siete WLAN 802.1x/), je nutné zistiť jeho identifikáciu napr. cez túto adresu. Následne, ak to nebude stačiť, preveriť tam zistené patričné údaje na tejto stránke, prípadne tu. Pokiaľ sa nám takto podarilo zistiť poskytovateľa internetovej služby, pokračujeme "improvizačno-pokusnými" metódami ďalej tak, aby sme sa dopracovali k názvu jeho servera pre odchádzajúcu poštu SMTP. Keď sa nám to podarí, dosadíme tento názov do políčka Odchádzajúca pošta SMTP (napr. smtp.xxxxx.yy).
V prípade, že poskytovateľ internetového pripojenia a e-mailu nie je ten istý, môže sa stať, že antivírusový program znemožní odoslanie e-mailu. V takom prípade bude potrebné v antivírusovom programe odznačiť testovanie odchádzajúcich správ (napr. v časti Rezidentné štíty - Mailový štít).

E-mailový klient v mobilných telefónoch pracuje vždy pod miestom prístupu APN "internet". Výnimku tvorí čiastočne Orange, kde e-mailový klient funguje aj cez miesto prístupu APN "orangewap", ale pozor - iba pre "orindžácke" e-maily. Preto ak chceme v sieti Orangeu používať elektronickú poštu prostredníctvom e-mailového klienta telefónu aj z iných e-mailových schránok, ako sú tie so suffixom orangemail.sk, je opäť potrebné nastaviť pre aplikáciu e-mailového klienta prístupové miesto APN ako "internet", resp. prednostné miesto prístupu APN prednastaviť ako "internet". Samozrejme budú s APN "internet" funkčné aj "orindžácke" e-maily.
Tip: Pokiaľ telefón umožňuje prednastaviť miesto prístupu ako "Vždy žiadať", môžeme si vybrať pred spojením vždy to miesto prístupu, ktoré nám práve vyhovuje. Zväčša to bude APN "internet", avšak keď budeme chcieť prezerať domovské wapové stránky T-Mobilu, Orangeu, alebo O2, zvolíme si pred spojením wapové prístupové miesto APN - t.j. "wap" z T-Mobilu, "orangewap" z Orangeu, alebo o2wap z O2 (pozor, domovské wapové stránky T-Mobilu SK a Orangeu SK sa dajú prezerať iba vrámci vlastnej domovskej siete).

Pozor:
1, Pokiaľ som tu uviedol názov APN ako "internet", rovnako je možné použiť aj APN "internetplus" pre T-Mobile, či "internet.vip" pre Orange - za predpokladu, že máme aktivovanú Dynamickú verejnú IP adresu.
2, Slovné spojenie "Server požaduje overenie" sa niekedy uvádza pod výrazne odlišným označením ako "Autentifikácia SMTP".

Užitočné linky: T-Mobile , Orange , O2

Možnosť zaslania nastavení pre: Nokiu , Sony Ericsson

Niektoré výrazy, alebo slovné spojenia môžu byť v zariadení (mobil, PC) odlišné, alebo sa tam vôbec nemusia nachádzať, v závislosti od výrobcu, prípadne typu zariadenia, či operačného systému.


Nastavenie internetu a WAPu pre T-Mobile, Orange a O2.


Nastavenia pre prístup na internet v PC: V mobile v tomto prípade netreba nastaviť nič, nastavujeme iba v PC. Užívateľské meno a heslo sa nevypĺňa a telefónne číslo zadáme v tvare: *99***1# (ak pristupujeme na internet v PC prostredníctvom telefónu od výrobcov Nokia alebo Sony Ericsson, stačí zadať *99#). Nakoniec sa treba doklikať nasledovne: Štart > Ovládacie panely > Možnosti telefónu a modemu > Modemy. Tam je potrebné označiť názov nášho modemu, teda nášho mobilného dátového pripojenia tak, aby sa tento názov vysvietil na modro a kliknúť na "Vlastnosti". Potom na "Upresniť" a do danej kolónky (Zvláštne inicializačné príkazy) presne do detailu (t.j. aj s úvodzovkami, čiarkami apod.) skopírovať reťazec: AT+CGDCONT=1,"IP","internet" (v prípade T-Mobile a Orange), alebo AT+CGDCONT=1,"IP","o2internet" (v prípade O2). Potvrdíme všade "OK" a je to.
Užitočné linky: T-Mobile , Orange , O2

T-Mobile
WAP:
Názov konta: napr. T-Mobile WAP, Domovská stránka: http://wap, Použiť prednostné miesto prístupu: Nie, Proxy: Zapnuté, IP adresa (Adresa proxy): 192.168.001.001, Port IP (Proxy port): 8080* alebo 9201, Nosič dát: Paketové dáta (GPRS), Miesto prístupu (APN): wap, Typ siete: IPv4, Meno a heslo pre prístup do WAPu: wap. Typ autentifikácie: normálny, Typ prihlásenia (loginu): automatický. Spôsob pripojenia: trvalé (permanentné), Spojenie GPRS: podľa potreby (resp., ak je to nutné). Zabezpečenie spojenia: vypnuté. Vyžadovať meno a heslo: nie (vypnuté).

Orange
WAP:
Názov konta: napr. Orange WAP, Domovská stránka: http://wap.orange.sk, Použiť prednostné miesto prístupu: Nie, Proxy: Zapnuté, IP adresa (Adresa proxy): 213.151.208.156, Port IP (Proxy port): 8799* alebo 9201, Nosič dát: Paketové dáta (GPRS), Miesto prístupu (APN): orangewap, Typ siete: IPv4, Meno a heslo pre prístup do WAPu: wap. Typ autentifikácie: normálny, Typ prihlásenia (loginu): automatický. Spôsob pripojenia: trvalé (permanentné), Spojenie GPRS: podľa potreby (resp., ak je to nutné). Zabezpečenie spojenia: vypnuté. Vyžadovať meno a heslo: nie (vypnuté).

O2
WAP:
Názov konta: napr. O2 WAP, Domovská stránka: http://wap.o2world.sk, Použiť prednostné miesto prístupu: Nie, Proxy: Zapnuté, IP adresa (Adresa proxy): 10.97.1.11, Port IP (Proxy port): 8080* alebo 9201, Nosič dát: Paketové dáta (GPRS), Miesto pristupu (APN): o2wap, Typ siete: IPv4, Meno a heslo pre prístup do WAPu sa nezadáva. Typ autentifikácie: normálny, Typ prihlásenia (loginu): automatický. Spôsob pripojenia: trvalé (permanentné), Spojenie GPRS: podľa potreby (resp., ak je to nutné). Zabezpečenie spojenia: vypnuté.* Zväčša sa zvykne zadávať číslo portu 8080 (v Orangei 8799), nakoľko je určené pre novšie modely telefónov (s podporou WAP 2.0)

Ak chceme pristupovať z mobilného telefónu prostredníctvom internetového protokolu (t.j. nie wapového), je potrebné v mobile nastaviť miesto prístupu (APN) v tvare internet (u T-Mobilu a Orangeu), alebo o2internet (u O2). Proxy: Vypnuté.Pokiaľ používame dynamickú verejnú IP adresu, miesto prístupu (APN) je potrebné zadať v prípade T-Mobilu: internetplus, v prípade Orangeu: internet.vipPre rôzne špeciality v nastaveniach (prednostné miesto prístupu, nastavenie APN pre aplikácie /Opera Mini, Fring, Nimbuzz, Jimm, Slick, Gmail, YouTube, e-mailový klient apod./, nastavenie streamingu, dynamickej verejnej IP adresy a mnoho ďalšieho), je potrebné kliknúť sem.
V prípade prístupu na internet z PC - pokiaľ chceme používať Dynamickú verejnú IP adresu - v záložke "Upresniť" (prípadne "Spresnenie") v "Špeciálnych nastaveniach", presne do detailu skopírujeme reťazec: AT+CGDCONT=1,"IP","internetplus" (pre T-Mobile), alebo: AT+CGDCONT=1,"IP","internet.vip" (pre Orange). To, čo je uvedené hrubým písmom, je potrebné presne do detailu skopírovať (teda aj s úvodzovkami, čiarkami, apod.)

Možnosť zaslania nastavení pre: Nokiu , Sony Ericsson Niektoré výrazy, alebo slovné spojenia môžu byť v zariadení (mobil, PC) odlišné, alebo sa tam vôbec nemusia nachádzať, v závislosti od výrobcu, prípadne typu zariadenia, či operačného systému.